Czy mały samochód jest bezpieczny?

Nie da się ukryć, że dużą część powodów, dla których kupujemy samochód, stanowi chęć poczucia bezpieczeństwa podczas jazdy. Nic więc dziwnego, że myśl o wsiadaniu do małego samochodu może wywołać u kierowców uczucie niepokoju. Niewielkie rozmiary tych pojazdów mogą oznaczać, że łatwo nimi manewrować i parkować, ale jak wypadają pod względem bezpieczeństwa?

Ogólnie rzecz biorąc, tak: małe samochody są bezpieczne. Nie jest to tylko pusty frazes – badanie przeprowadzone przez Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) w 2013 roku wykazało, że samochody z najwyższymi ocenami za ogólną ochronę przed zderzeniami – najwyższą ocenę IIHS – częściej były modelami małymi lub średniej wielkości. W rzeczywistości, mimo że celem badania nie było określenie, która kategoria pojazdów jest najbezpieczniejsza, wyniki pokazały, że duże SUV-y miały najgorsze oceny w testach zderzeniowych, podczas gdy mniejsze SUV-y były bezpieczniejsze niż większe.

Innym dobrym powodem, aby wybrać mały samochód jest ich wydajność paliwowa. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ponieważ większe pojazdy są zazwyczaj mniej wydajne, ale testy zderzeniowe przeprowadzone przez IIHS są tego dowodem: małe pojazdy generalnie uzyskały lepsze oceny w testach zderzeniowych niż większe – co z czasem może przełożyć się na niższe koszty paliwa.

Więcej na motole.pl

Author: admin