XXI wiek zaowocował coraz śmielszymi i szeroko zakrojonymi działaniami zmierzającymi do ograniczenia wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Świetną metodą na dostosowanie się do tego trendu w przemyśle są urządzenia stworzone głównie z myślą o recyklingu plastiku, tzw. granulatory tworzyw sztucznych.
Granulowanie plastiku polega na sklejaniu cząstek podczas kompresji w warunkach wysokich temperatur. Pozwala to na określenie siły i wytrzymałości wiązań miedzy cząstkami stałymi surowca, a to z kolei wpływa na jego jakość końcową. Duże znaczenie na stan recyklingowanego plastiku mają również parametry techniczne maszyny granulującej.
Granulator do tworzyw sztucznych powinien zapewnić stabilną wielkość wytwarzanego granulatu. Dodatkowo, aby zagwarantować odpowiednie sklejenie oraz trwałość przetworzonego surowca, należy pamiętać o zastosowaniu stosunkowo dużej mocy w urządzeniu oraz łatwych w obsłudze nożykach do odcinania cząstek. Należy pamiętać, że recykling plastiku poprzez zastosowanie granulatorów do tworzyw sztucznych to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie procesów, gdzie odzyskuje się znaczne ilości materiału, a tym samym przyczynia się to do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Nowoczesne granulatory do tworzyw sztucznych mogą pracować z wykorzystaniem różnych technologii, takich jak:
- technologia mieszania i rozdrabniania
- technologia kompresji i sklejania
- technologia rozdrabniania i kompresji
Wybór odpowiedniej technologii uzależniony jest od rodzaju materiału, jego właściwości oraz oczekiwanego efektu końcowego.